Szomorúan hangzik, amikor egy kozmetikai kezelés alatt, ahol a vendég ilyen olyan csodákat vár a hatóanyagoktól, mégis azt kell mondanunk, hogy sajnos javíthatunk a bőrképen, tényleg vannak különböző kozmetikai eljárások és hatóanyagok, amik sokat segítenek a tüneteken, de a probléma belülről fakad.
Mint minden bőrbetegségnél, úgy a rosaceánál is visszakanyarodnék a bélrendszerünkhöz. Az én alapelvem az, hogy az immunrendszerünk központja a gyomorban van. Zárjuk ki, hogy nincsenek bennünk élősködők.
A rosacea kialakulásában szerepet játszik a Demadox atka jelenléte. Ennek jelenlétét az orvostudomány már könnyedén meg tudja állapítani.
A rosacea kialakulása lehet örökletes vagy hormonális változásokkal okozta, főleg nők körében jellemzően a menopauza időszakában, 40-50 éves kor között jelentkezik. Ritkábban ugyan, de férfiakon is kialakulhat, tünetei leginkább a túlzott alkoholfogyasztás következtében (borvirágos orr). Kezdetben enyhe bőrpír, később megmaradó értágulatok, gennyes csomók is megjelenhetnek, majd végső stádiumban a sűrű csoportokban elhelyezkedő csomók összefüggővé válhatnak, lehet vérnyomás ingadozása is az ok. Előidézheti a gyomor-bélrendszer betegségei – a gyomorsavtermelés zavarai, epehólyag-gyulladás.
De visszakanyarodva az atkákhoz, kutatások bizonyították, hogy a legnagyobb számban volt atka a probléma kulcs.
A Demodex atkák egy csoportjának, a Dermodex brevis egyik baktériumát, a Bacillus oleronius-t hozzák összefüggésbe a rosacea megjelenésével. A Demodex atkák szabad szemmel nem látható, 0,1-0,4 milliméter hosszúságú élősködő. Vizsgálata ezért mikroszkóppal történik, teljesen fájdalommentesen végezhető. Az alapos áttekintést követően, amennyiben bebizonyosodik az atkák jelenléte az arcbőrön, a kezelés az egyéntől, a tünetek milyenségétől függően folytatódhat.
A kutatásban azt vizsgálták, hogy a rosacea kezelésében miért bizonyultak hatékonynak egyes antibiotikumok és miért nem a gyulladáscsökkentő hatású kortikoszteroidok. Feltételezték, hogy így valójában nem önmagában a gyulladás, hanem a baktérium jelenléte játszik szerepet a tünetek megjelenésében. Vizsgálódásaik során meg is találták a kérdéses baktériumot, mégpedig a Demodex brevis atkákban, melyek jelenléte a felnőtt lakosság közel 40 százalékánál kimutatható. A kutatásból az is kiderül, hogy a rosaceás betegek arcán tízszer több atka található. A baktériumok az atkák pusztulását követően jutnak a bőrre meglehetősen gyakran, hiszen az egyes atkák életciklusa mindössze 14-28 nap. Az atka igen gyorsan szaporodik, egy alkalommal 12-14 petét rak le a faggyúmirigyekben, a folyamatos körforgás tehát – kezelés hiányában – maximálisan biztosított. A Demodex baktériumainak a rosacea megjelenésében játszott szerepét erősíti az a megfigyelés is, miszerint a betegek tünetei felerősödnek két, az atkák elszaporodásának is igen kedvező külső körülmény hatására: napsütés (meleg) és magas páratartalom.
Nagyon fontos a rosaceát kiváltó vagy a tüneteket rontó háttérbetegségek kezelése. Leggyakrabban gyomorpanaszok, bélbetegségek tehetők felelőssé. Ezek gyógyulása után a rosacea teljesen tünetmentessé válhat. A provokáló tényezőket kerülni kell (pl. alkohol, kávé, napsugárzás).
Kigyűjtöttem néhány hatóanyagot, ami a rozaceas, erythemas bőrproblémáknál tiltólistán van:
Alcohol denat. (vagy más néven Alcohol, Bio Alcohol, vagy SD Alcohol)
Ammonia
Arnica – árnika
Balm mint – citromfű – melissa officinals
Balsam – ez angolul egy gyűjtőfogalom, ami mindenféle illatos növényt, vagy növények által produkált illatos dolgot foglal magába
Benzalkonium chloride
Benzyl alcohol (ha ez a tartósítószerként a legvégén van, szerintem még nem olyan gáz, valami tartósítószer kell, és ez még a kíméletesebbek között van)
Bergamot – bergamott
Camphor – kámfor
Cinnamon – fahéj
Citrus juices and oils – a citrusfélék level és olajai
Clove – szegfűszeg
Clover blossom – szegfűszeg virág
Coriander – koriander
Essential oils – illóolajok
Ethanol – ethilalkohol
Eucalyptus – eukaliptusz
Eugenol – ez egy illókban, mint szerencsendió, szegfűszeg, fahéj, babérolajban, megtalálható illatanyag
Fennel – édeskömény
Fennel oil – édeskömény olaj
Fir needle – fenyőtű
Fragrance – illatanyagok
Geranium – geránium
Grapefruit
Horsetail – zsurló
Isoeugenol – ez is illatanyag
Lavender – levendula
Lemon – citrom
Lemongrass – citromfű
Lime
Linalool – illatanyag
Marjoram – majoranna
Melissa (lemon balm) – citromfű, immár harmadszor?
Menthol – mentol
Menthoxypropanediol – mentolszármazék
Menthyl Acetate – a mentol acetát észtere, olyan az íze és az illata, mint a borsmentának
Mint – menta
Oak bark – tölgyfa kéreg
Orange – narancs
Papaya – papaja
Parfume
Növényi kivonatok, mint a fahéj, a rozmaring, a levendula, vagy a rózsa
Mindenféle illóolaj
Lemon, lime, menthol, peppermint, pine, and cedar, azért hagytam angolul, mert az INCI-ben általában így találod őket, vagyis citrom, zöldcitrom, borsmenta, fenyő és cédrus
Varázsmogyoró
Peppermint – borsmenta
Phenol
Sandalwood oil – szantálfa olaj
Sodium C14-16 olefin sulfate – ez egy habzóanyag
Sodium lauryl sulfate – ez is habzóanyag
TEA-lauryl sulfate – ez is habzóanyag
Thyme – kakkukfű
Wintergreen – ez egy illóolaj, ha jól értettem, methyl-szalicilátot tartalmaz
Witch hazel – varázsmogyoró
Ylang-ylang
Az AHA sav szigorúan tilos! Ilyen sav pl. a glikolsav, a tejsav, vagy a mandulasav, és mindenféle gyümölcssav. Akkor is tilos, ha „csak” nagyon-nagyon érzékeny a bőröd. Egy rosaceás bőrt az AHA nagyon-nagyon irritálni fog, és rosszabbodni fog tőle a rosacea!
A BHA engedélyezett lehet, mert ennek gyulladáscsökkentő hatása is van, 1-2%-os koncentrációjú BHA hámlasztót érdemes venni.
Allergia az immunrendszer egy túlzott reakciója olyan természetes eredetű anyagokra, melyek normális, egészséges körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. A bőrallergia valójában nem a bőr rendellenessége, hanem az immunrendszer kóros működésének egy tünete.